צמח חדש התגלה לראשונה בישראל – בר דרבן הסירה

במזרח גוש עציון, באתר שהתגלו בו בשנה האחרונה מספר רב של צמחים נדירים שמופיעים כמעט רק שם, התגלה בימים האחרונים צמח חדש ולא מוכר בישראל: בר דרבן הסירה.

בר דרבן סירה
בר דרבן הסירה. קרדיט-אוהד בנימיני, החברה להגנת הטבע

הצמח, שלעולם לא תועד בשטח ישראל, נמצא במהלך סיור בוטני-ארכיאולוגי שערכו מספר בוטנאים, ארכיאולוג ומלווים, ביניהם פרופ’ אבי שמידע – בוטנאי מן המחלקה לאבולוציה, סיסטמטיקה ואקולוגיה של המכון ע”ש סילברמן למדעי החיים באוניברסיטה העברית בירושלים, עפרה פרידמן – אוספת זרעים לשימור עבור בנק הגנים ואוהד בנימיני, איש טבע ומדריך בבית ספר שדה עפרה של החברה להגנת הטבע, שמספר כי “בתחילת הסיור, הבחנו בצמח חריג ולא מוכר. משהתקרבנו אליו ראינו את הפרחים הקטנים והמיוחדים, והבנו מיד כי לפנינו עומד מין חדש לישראל, שלא נצפה בגבולות הארץ לפני מציאה זו. את הצמח הכרנו מתמונות של ד״ר אורי פרגמן-ספיר, שצולמו בירדן. פרופ’ שמידע מיד הזכיר לנו את השם – בר דרבן הסירה”.

בנימיני מציין כי הצמח שייך למשפחת הנוריתיים, לה נציגים רבים בישראל והסוג ״בר דרבן״ קרוי כך על-שם ה״דרבן״ – אותו איבר מאורך שנמצא בחלק העליון של הצמח ובו מצוי הצוף. “האזור בו נמצא הצמח אינו שטח שנסקר מספיק מבחינה בוטנית, ובכלל, שטחים כאלה מזמנים פעמים רבות מציאות חדשות ומרגשות, בבית גידול מיוחד ונידח. בית הגידול מזכיר את בית הגידול בירדן – איזור גבוה ומדברי למחצה”, הוא מוסיף.

בר דרבן הסירה.
בר דרבן הסירה. קרדיט-אוהד בנימיני, החברה להגנת הטבע

ומהי המשמעות של התגלית, מבחינה אקולוגית? לפי בנימיני, כרגע איננו יודעים, אך – עובדת היותו צמח חדש לישראל מצריכה מעקב וניטור אחר אוכלוסייתו, חיפוש פרטים נוספים באיזור הקרוב ובכלל, ולשמור על אוכלוסייתו ועל צמחים נדירים נוספים בסביבתו הקרובה. “בדומה לתגליות בוטניות נוספות – הדיווח המלא על התגלית המרתקת יעלה לאתר האינטרנט של כתב העת לצמחי ישראל, ‘כלנית’. אנחנו מאושרים על המציאה המרגשת וכבר מצפים לבאה”, הוא מסכם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן